top of page

7 viisi, KUIDAS SUHTES VÄLJENDADA TUNDEID TÜLITA

  • May 7
  • 4 min read

 

Tunnete väljendamine suhtes on üks olulisemaid oskusi, mis määrab, kas suhe kasvab või võib hakata tasakesi  lagunema. 

 

Paljud inimesed armastavad oma partnerit siiralt, kuid ei oska oma emotsioone selgelt ja rahulikult väljendada – see on suur probleem :(

 

Kogunenud negatiivsed tunded vallanduvad suhtes sageli ägedalt, pauguga...
Kogunenud negatiivsed tunded vallanduvad suhtes sageli ägedalt, pauguga...

 

Selle tulemusena tekivad arusaamatused, pinged ja lõpuks ka tülid...:(

 

Hea uudis on see, et tunnete väljendamine ei ole kaasasündinud oskus, mitte midagi „geneetilist“  – seda saab nii lapsena, teismelisena kui täiskasvanuna sammhaaval õppida😊 

 

Alljärgnevalt vaatame , miks see  lähisuhtes  on  oluline ning kuidas oma tundeid väljendada nii, et see hoopis tugevdab suhet, mitte ei lõhu seda.

 

 

Miks on tunnete väljendamine suhtes nii oluline?

 

Iga inimene vajab, et teda mõistetakse – see on enamusele  mõistetav.

 

 Kui sa oma reaalseid tundeid ei väljenda, siis partner lihtsalt ei tea, mis sinu sees toimub. ...

Ta võib  hakata oletama, mille järeldused sageli pole täpsed (või on hoopis kujutletud)...

 

Kui aga pingetes tundeid  alla saruda,  viib see kolme peamise probleemini:

 

-Hakkavad kogunema (mitte ei lahene!)  pinge ja frustratsioon

- pinge kogunemine  hakkab genereerima ootamatuid emotsionaalseid plahvatusi

- ja mis halvim: hakkab toimuma emotsionaalne kaugenemine...:(

 

 

Kui reaalseid undeid ei jagata, hakkab tekkima  suhtesse nähtamatu sein☹ 

 

Alguses on see ehk väike, ent  ajaga kipub vaikiv distantsus ja „sein“ kasvama...

 

 Seepärast ongi avatud suhtlemine nii tähtis – see aitab  eemaldumise ja pettumise  seinal mitte kasvada, saab seda lahustada:)

 

Miks siis tunnete väljendamine nii raske on?

 

Paljud inimesed on kasvanud keskkonnas, kus tundeid ei näidatud või peeti nõrkuseks. 

(Eestis polnud see pikka aega peredes „kombeks“)

 

Seetõttu võibki tunduda :

-ebamugav rääkida oma tunnetest...

-hirm, et sind ei mõisteta...

-kartus, et see viib hoopis tülini...

 

Tegelikult saab juhtuda vastupidine –  sest just väljendamata tunded  (segadus, mõittemõistetuse tunne, pahameel jne) tekitavad  konflikte, käärimist juurde.  Nagu väljalõikamata plekkidega õunal...:(

 

 

Kuidas siis oma tundeid väljendada ilma tülita?

 

Alljärgnevalt mõned olulised printsiibid rahumeelse suhtluse saavutamiseks:


 

1. Räägi enda tunnetest, ära kaldu  süüdistamisse

 

Sagedaseim viga, mida tehakse, ongi süüdistamine ☹

(Eriti veel generaliseerides, tõmmates kaasa mineviku)

 

Näiteks:

“Sa ei kuula mind kunagi!”

“Sa teed alati nii!”

 

Kas tuleb tuttav ette?

Kus haavunmise, pettumise emotsioon on nii suur, et see paisatakse välja üleüldistades ...;(

 

Selline raske laine aga suunab  teise inimese kohe kaitsesse – sest vähemalt absoluutsuses ei saa see ju õige olla?...

 

Teise otsese süüdistamise asemel tasub proovida öelda:

 

“Ma tunnen, et mind ei kuulata /mõisteta/, ja see teeb mind kurvaks...”

 

Selline enesekohane lähenemine  ju ei ründa, vaid selgitab signaliseerija e n d a  tunnet.

(Ja ise võime kümnel eri põhjusel hoopis teisiti kui partner, kas pole?)


 

2. Kasuta  partneriga /pere või tiimi liikmega /  pingesse sattudes hoopis  nn.“mina”-keelt

 

“Mina”-keele kasutamine aitab väljendada oma kogemust ilma teist inimest süüdistamata.

(Jääb ära pahameele, süüdimõistmise paiskamine teise inimese pihta.)

 

Näited mina-keelest  pinges või haavumises:

 

Ma tunnen ennast üksikuna, kui me ei veeda koos aega.”

Ma vajan rohkem lähedust...”

 

Selline nn endakohasus  loob  palju turvalisema  ruumi vestluseks, kontakstiks, dialoogiks – ühenduse ja ühtsuse loomiseks 😊


 

3. Vali õige hetk

 

Ajastus on väga oluline. 

 

Kui partner on stressis, väsinud või pahane, ei ole see hea aeg sügavateks vestlusteks:(

(Kas suudad seda järgida?)

 

Hea hetk on siis:

 

-kui mõlemad on rahulikud

-kui on aega rääkida

-kui ei ole segavaid faktoreid (suur väsimus,  magamatus, tähelepanu nõudmine laste poolt jne)

 

Tunnete jagamine ei tohiks soovitavalt toimuda nö “lahingu keskel”...

 

 

 

4. Ole oma väljenduses konkreetne

 

Üldsõnalised väited ei aita partneril aru saada, mida sa tegelikult tunned.

 

Näiteks:

 

Halb variant : “Kõik on valesti.” (Isegi kui see on sinu tunne. Sest tunne ei pruugi olla täielik fakt.)

Hoopis parem oleks : “Ma tundsin ennast  eile üksi, kui sa ei tulnud minuga kaasa...”Jne.

 

Situatsioonipõhisus ja endakohasus  aitava vältida arusaamatusi, hoiavad ära generaliseerimise – mis partneris tekitavad  suhte täieliku läbikukkumise tunde...:(.

(Sellist lammutavat kõneviisi on igati tark vältida.

Ja kui komistate, korraks kukute sellesse – siis kindlasti on otstarbekas generaliseeruva purustavuse pärast vabanda. Väljendada, et päris nii totaalselt te ei mõelnud.

 Kas suudate seda?)

 

 

5. Kuula vähemalt sama palju, kui sa ise räägid

 

Viljakas tunnete väljendamine ei ole üldiselt monoloog.

 

 See on dialoog.

 

Kui oled oma mõtted jaganud:


-anna partnerile aega vastata!

-kuula ilma katkestamata

-püüa mõista, mitte vastu vaielda

 

Hea suhtlus tähendab kahepoolset avatust!


 

 

6. Ära oota, et partner loeb sinu mõtteid

 

Just see on üks levinumaid suhteprobleeme. 

Et peaksid olema tajutud ilma ise ennast väljendamata...

 

Inimesed eeldavad, et partner “peaks ise aru saama”.

Aga „arud“ meie peades moodustuvad erinevail moel, eri seostes...

 

Reaalsus:

-keegi ei loe täielikult teise poole mõtteid

-ütlemata (endasse jäetud) vajadused jäävad pahatihti täitmata

 

Kommunikatsiooni selgus on suhte tugevus, mitte nõrkus.

 

 

7. Harjuta väikeste sammudega

 

Kui tunnete väljendamine tundub algul raske, alusta väikestest asjadest:

 

-jaga, kuidas sinu  enda päev läks?

-jaga , mis sind täna rõõmustas või häiris?

-väljenda rõõmu ja tänulikkust headest hetkedest

 

Mida rohkem harjutad, seda loomulikumaks saab see muutuda...

 

 

Mis on see boonus ja vili, kui hakkad oma ehtsaid tundeid väljendama?

 

Alguses võib see tunduda harjumatu või isegi hirmutav. 

 

Ent aja jooksul märkad:


-rohkem mõistmist suhtes

-vähem arusaamatusi

-sügavamat emotsionaalset lähedust

-vähem tülisid

 

Avatud suhtlus loob turvalise suhte, kus mõlemad partnerid tunnevad end nähtuna ja kuulduina.

 

Pidev hooliv väljendamine loob aluse suhes õnnele :)
Pidev hooliv väljendamine loob aluse suhes õnnele :)

 

 

Kokkuvõte

 

Tunnete väljendamine ei ole lihtsalt “rääkimine” – see on oskus, mis hoiab suhte elus ja tervena. 

Oskus, da saab õppida ja arendada.

 

Kui sa ei jaga oma tundeid, siis su partner ei saa sind päriselt mõista.

 

Alusta lihtsast:

 

-räägi ausalt

-väldi süüdistamist

-kuula partnerit

-püüa kasutada hoolivat kõnepruuki

 

Suhe ei muutu paremaks iseenesest – see muutub paremaks siis, kui mõlemad inimesed õpivad üksteist päriselt mõistma.

 

Ja see algab ühest lihtsast sammust:

oma tegelike tunnete jagamisest. Hoolivalt.


Kaalul on paari mõlema poole õnn:)

 

 

 

 
 

VÕTA ÜHENDUST

Kui tunned, et aeg on küps midagi oma elus muuta -  võta meiega ühendust!

Asume Tallinnas, aadressil Tulika 19.

Aitäh, kiri saadetud

bottom of page